2020-09-01

ŚWIAT NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII Z POŻYTKIEM DLA DZIECKA

ŚWIAT NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII Z POŻYTKIEM DLA DZIECKA

Korzystanie przez dzieci w wieku od 3 do 6 lat z urządzeń mobilnych może też mieć pozytywny wpływ na ich rozwój społeczny, emocjonalny, moralny
i poznawczy. Odpowiednio dobrane aplikacje mobilne mogą m.in.:

  •   zachęcać dzieci do budowania i podtrzymywania interakcji rówieśniczych oraz interakcji z osobami dorosłymi (np. rodzicami i innymi członkami rodziny),
  •    prezentować dzieciom pozytywne wzorce i uczyć je ważnych wartości społecznych,
  •   dostarczać satysfakcji związanej z wygraną, poprawianiem wyników, docenieniem ich twórczości (m.in. dzięki możliwości archiwizowania i przesyłania prac plastycznych itp.),
  •   umożliwiać naukę przez obraz i dźwięk,
  •    uczyć bezpiecznego i odpowiedzialnego wykorzystania technologii, stymulować naukę pisania, rozwój mowy i kompetencji językowych dzieci, stymulować inteligencję wizualną dzieci, niwelować skutki nierówności społecznych
    i rozwojowych.

 

Na podstawie: J. Pyżalski, M. Klichowski, M. Przybyła, „Szanse i zagrożenia w obszarzewykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji mobilnych”.

 

BEZPIECZNE APLIKACJE MOBILNE

  BestApp

To katalog prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje. Jest on dostępny jako aplikacja (dla systemu Android) oraz strona – www.bestapp.fdn.pl.Można w nim odnaleźć ponad sto aplikacji mobilnych przyjaznych dzie-ciom. Podzielono je na osiem kategorii tematycznych: matematyczne, plastyczne, łamigłówki, zręcznościowe, muzyczne,językowe, przyrodnicze, inne. Każda aplikacja informuje o wieku odbiorców (3+, 5+) oraz zawartości reklam i mikropłatności wewnątrz aplikacji.

  Necio

Aplikacja mobilna Necio (dostępna dla systemów Android oraz iOS) może być dobrym wprowadzeniem dzieci w wieku przedszkolnym w świat internetu i urządzeń mobilnych. Animacje i wierszyki recytowane przez tytułowego robocika są też dobrym pretekstem do rozmów z dzieckiem o zagrożeniach online i ustalenia
z nim zasad korzystania z internetu i urządzeń elektronicz-nych. Necio to także teledyski, bajka, porady dla rodziców oraz propozycje zabaw poza internetem.

 

Należy wiedzieć:

w pierwszych latach życia mózg dziecka rozwija się najintensywniej i potrzebuje przede wszystkim  bezpośrednich doświadczeń z innymi osobami
i światem przyrody

dziecko potrzebuje doświadczania świata wszystkimi zmysłami – zobaczyć, poczuć, usłyszeć, dotknąć. Dzięki różnorodnym doświadczeniom dziecko doskonali pracę poszczególnych narządów zmysłowych. Ograniczenie pola działania dziecka
i rodzaju bodźców może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych jego mózgu.

Ani telewizja, ani komputery nie zastąpią kontaktów
z opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych doświadczeń, dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata.

 

Czy wiesz, że …

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje już w 2015 r. wynika:

 

  •   64% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych, 25% - codziennie,
  •   ponad 40% rocznych i dwuletnich dzieci korzysta z tabletów lub smartfonów,
  •   niemal co trzecie dziecko w tym wieku korzysta
    z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie,
  •   13% dzieci w tym wieku posiada własny tablet lub smartfon,
  •   60% rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami, co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18% – żeby dziecko zasnęło.

 

Badanie Millward Brown Poland dla FDN, 2015

 

Dziecko

w świecie

nowoczesnych technologii

 Opracowała: Karina Mielczarek

 

 

Nowoczesne technologie

 

DZIECKO

Dziś szklane ekrany otaczają nas z każdej strony, nie sposób jest ich unikać. Żyjemy w świecie skomputeryzowanym i na każdym kroku spotykamy się
z wieloma urządzeniami elektronicznymi, które mają wpływ na życie nasze i naszych dzieci.

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami. Obok tradycyjnych urządzeń, takich jak telewizor czy komputer, coraz większą popularnością cieszą się ostatnio urządzenia mobilne: smartfony i tablety. Urządzenia mobilne stały się powszechne i  z łatwością można je obsłużyć. Nawet kilkuletnie dzieci radzą z tym sobie doskonale.

Cyfrowy świat stał się elementem naszego życia. Nie wyeliminujemy go, ale z pewnością możemy kontrolować. Nic nie jest szkodliwe, jeżeli jest użytkowane rozsądnie.

 

WAŻNE!!!

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

  •          Dziecinie powinny korzystać z urządzeń ekranowych codziennie. Zaleca się ustalenie dnia, lub dni np. weekendu, bez urządzeń ekranowych.
  •          Dzieci do 2 roku życia nie powinny mieć żadnego kontaktu z urządzeniami ekranowymi.
  •          Powyżej 2 roku życia dziecko może przebywać przed ekranem do 15 minut dziennie.
  •          Dzieci w wieku 3-6 lat nie powinny spędzać czasu przed ekranem telewizora, tableta czy smartfona  dłużej niż 15-30 minut dziennie.
  •          Dzieci powinny mieć dostęp jedynie do bezpiecznych i pożytecznych treści, dostosowanych do ich wieku.
  •          Należy ograniczyć dzieciom dostęp do ekranów tuż przed snem. Promieniowanie emitowane przez monitory źle wpływa na zasypianie i jakość snu.
  •          Należy także nie wykorzystywać urządzeń mobilnych do motywowania dziecka do jedzenia, treningu czystości itp.
  •          Traktowanie korzystania z urządzeń mobilnych jako nagrody, a zakazu ich używania jako kary, podnosi w oczach dzieci atrakcyjność tych urządzeń i wzmacnia przywiązanie do nich.
  •          Dla dziecka w wieku przedszkolnym aktywności online powinny być jedynie dodatkiem do atrakcyjnych form spędzania czasu bez udziału urządzeń elektronicznych.

 

DZIECI W SIECI- BEZPIECZEŃSTWO!!!

 

Nieodpowiednie udostępnianie dzieciom mediów elektronicznych może być dla nich zagrożeniem.

 

  •   Rodzice powinni towarzyszyć dzieciom w korzystaniu z urządzeń mobilnych, tłumaczyć im to, co widzą na ekranie, wykorzystywać jednocześnie wspólny czas do interakcji.
  •   Należy z rozwagą wybierać kanały, aplikacje, gry itp. , z których będzie korzystać dziecko. Obrazy i dźwięki płynące z ekranu mają ogromny wpływ na psychikę najmłodszych i ich układ nerwowy.
  •   Przed udostępnieniem dziecku komputera, smartfona czy tabletu warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. W tym celu można skorzystać z dostępnych na rynku aplikacji kontroli rodzicielskiej.Dają one możliwość filtrowania treści, kontrolowania czasu
    i aktywności dziecka online itp.
  •   W przypadku urządzeń mobilnych z systemem Android należy w ustawieniach urządzenia wybrać opcję „Kontrola rodzicielska” i ustalić ustawienia dotyczące ograniczenia treści.
  •   Właściciele urządzeń mobilnych z systemem iOS (iPad, iPhone) mogą skorzystać z funkcji „Ograniczenia”, która znajduje się
    w ustawieniach ogólnych urządzenia.
  •   Osoby posiadające urządzenia z systemem Windows Phone mogą skorzystać z funkcji „Moja rodzina” w usłudze Bezpieczeństwo rodzinne firmy Microsoft.

 

Pamiętaj!

Opiekunowie powinni ustalić między sobą zasady korzystania przez dziecko z urządzeń mobilnych i z konsekwencją je egzekwować.

 

Jeżeli sytuacja wymyka się spod kontroli:

warto szukać pomocy u psychologa dziecięcego i dowiedzieć się, jak stawiać dziecku granice, jak towarzyszyć dziecku w emocjach oraz jak spędzać z nim aktywnie czas,

pomocna będzie również rozmowa
z konsultantem bezpłatnego Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.

 

Akcja „Mama, tata, tablet”

 

Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczęła akcję „Mama, tata, tablet”, której celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane
z nieodpowiednim udostępnianiem dzieciom
w wieku 0-6 lat urządzeń dotykowych oraz pro-mowanie pozytywnych i bezpiecznych dla nich treści mobilnych.

  •   Odwiedź stronę akcji www.mamatatatablet.pl. Zobacz i poleć znajomym film „Homo Tabletis” z narracją Krystyny Czubównej.

 

I pamiętaj:

Ty jesteś przykładem dla swojego dziecka. Nie bądź tabletowym rodzicem!

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik Ośrodek Rozwoju Edukacji Ministerstwo Edukacji Narodowej Rybnik.com.pl